Velo Dunajec – malowniczy szlak rowerowy w Małopolsce

  • Velo Dunajec - trasa rowerowa

Najbardziej malownicza trasa rowerowa Małopolski, czyli Velo Dunajec to raj dla wszystkich, którzy lubią łączyć podróżowanie i zwiedzanie z przyjemnym rodzajem aktywności fizycznej, jakim jest jazda na rowerze. Przemierzanie tej wyjątkowej trasy wzdłuż Dunajca to szansa na przeżycie niezapomnianej przygody. Co trzeba wiedzieć o Velo Dunajec, aby zaplanować wycieczkę? Sprawdźcie.

Velo Dunajec – ile kilometrów liczy trasa i gdzie przebiega?

Trasa rowerowa Velo Dunajec to długi, bo liczący aż 237 km szlak prowadzący od Zakopanego do miejscowości Wietrzychowice położonej na północ od Tarnowa. Przebieg trasy jest bardzo malowniczy i prowadzi wzdłuż Dunajca i Jeziora Czorsztyńskiego częściowo przez teren Pienińskiego Parku Narodowego oraz urocze podhalańskie, pienińskie i podtarnowskie wsie. Zahacza także o widowiskowe krajobrazy Jeziora Rożnowskiego. Po drodze mija się szereg znanych miejscowości.

Wyjeżdżając z Zakopanego, trasa wiedzie przez Poronin, Biały Dunajec, Nowy Targ, Niedzicę i Sromowce, a dalej szlak rowerowy prowadzi przez Szczawnicę, Krościenko nad Dunajcem, Tylmanową, a także Stary Sącz i Nowy Sącz, Rożnów, Czchów, Zakliczyn aż do Wietrzychowic. Niektóre odcinki trasy są jeszcze w budowie i konieczne są objazdy drogami publicznymi. Przydkładowo, takie niedogodności spotyka się na początku trasy między Zakopanem a Nowym Targiem. Od Nowego Targu zaczyna się jednak piękna trasa rowerowa, która w 80 procentach pokryta jest nawierzchnią asfaltową, a tylko w 20 procentach szutrową.

Velo Dunajec – gdzie zacząć rowerową wyprawę?

Na pokonanie takiej długości trasy najlepiej przeznaczyć kilka dni, aby spokojnie zwiedzić po drodze to, co się chce, nacieszyć oczy urzekającymi widokami i nie zmęczyć się przy tym. Najłatwiej pokonać ten szlak rowerowy w całości zaczynając w Zakopanem, ponieważ wtedy będzie więcej zjazdów niż podjazdów. Jeśli jednak ktoś nie ma wielkiej wprawy w długich wycieczkach rowerowych, na szlak może wjechać w dowolnej miejscowości na trasie. Profil trasy jednak zawiera odcinki łatwiejsze i trudniejsze do pokonania, gdzie nie każdy rower zapewni taki sam komfort jazdy. Trzeba mieć to na uwadze, decydując się wjechać na konkretny odcinek po drodze. Jeśli ktoś zdecyduje się pokonać również te bardziej wymagające odcinki o gorszej nawierzchni czy podjazdach najlepiej wybrać rower trekkingowy lub gravelowy. Jeżeli nie ma się własnego, rower można wypożyczyć. Wypożyczalnia rowerów należąca do tej samej sieci ma często punkty dostępne w różnych miejscowościach na całej trasie Velo Dunajec, co oznacza, że w jednym można rower wypożyczyć, a oddać w innym. Jako że w niektórych miejscach trasa rowerowa Velo Dunajec jest cały czas w budowie, jeśli na wyprawę zabiera się dzieci, warto rozważyć ograniczenie jej długości do bezpiecznych ukończonych odcinków, gdzie ruch rowerowy biegnie z dala od samochodów. Warto wiedzieć, że prace budowlane wciąż są prowadzone także między Krościenkiem a Tylmanową na odcinku ponad 4 km, a także między miejscowościami Tylmanowa – Zabrzeż, Wielogłowy – Czchów na odcinku aż 30 km i Wróblewice – Ostrów około 25 km.

Velo Dunajec – atrakcje na szlaku

Niezwykle widokowa trasa rowerowa Velo Dunajec oferuje niezapomniane przeżycia podczas jazdy blisko brzegu rzeki czy wokół jezior. Niektóre odcinki pokonuje się przez specjalnie zaprojektowane dla rowerzystów i pieszych mostki, rozciągnięte między górami ponad Dunajcem. Niezależnie od urzekających krajobrazów mija się po drodze zamki, stare kościółki oraz inne warte zobaczenia atrakcje, przy których można zatrzymać się na dłużej. Są to między innymi:

- Zamek Dunajec w Niedzicy,

- Zamek Czorsztyn,

- Czerwony Klasztor na Słowacji,

- Przełom Dunajca ze spływem flisackim oraz wiele innych.

Na całej długości trasy można robić sobie przystanki, aby spożyć zabrany ze sobą prowiant. Między Krościenkiem a Starym Sączem, dostępny jest nawet automat ze świeżymi sokami dla rowerzystów. Na szlaku znajdują się także punkty gastronomiczne i punkty naprawy rowerów. Cała infrastruktura została przemyślana tak, aby turystyka rowerowa stawała się coraz bardziej popularna. Wybierając się w trasę, warto mieć GPS. Przyda się też mapa Google z zaznaczoną trasą.

Velo Dunajec to najpiękniejszy rowerowy szlak w Małopolsce, który można pokonać partiami, zatrzymując się po drodze na nocleg. Nasza willa zlokalizowana w pięknej uzdrowiskowej miejscowości Szczawnica chętnie przyjmie na nocleg cyklistów, zapewniając im wygodne spanie i pożywne śniadanie przed wyruszeniem w dalszą trasę. Trzeba pamiętać jedynie o tym, aby miejsca noclegowe rezerwować wcześniej, szczególnie jeśli urlop planuje się w sezonie.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc