Wąwóz Szopczański - jedna z urokliwych atrakcji Pienin
Wąwóz Szopczański to kolejna warta zobaczenia atrakcja Pienin i okazja do spacerów. Jego nazwa pochodzi od Przełęczy Szopka, do której wąwóz prowadzi. Używane przez niektórych nazwy wąwozu takie jak: Sopczański Wąwóz, czy Sobczański Wąwóz są więc błędne. Krążą o nim legendy i kręcono tam nawet sceny do filmu "Potop". Szopczański Wąwóz jest bowiem jednym z najładniejszych wąwozów pienińskich.
Wąwóz Szopczański — opis wąwozu
Wąwóz Szopczański prowadzi między niemal pionowymi skałami, których ściany tworzą kanion. Żółty szlak turystyczny ze Sromowiec Niżnych przez wąwóz prowadzi starą ścieżką stanowiącą najkrótsze połączenie między Sromowcami Niżnymi a Krościenkiem. Sama ścieżka dnem wąwozu jest bardzo łagodna i można się tam wybrać na spacer nawet z dziećmi. Strome podejście następuje dopiero przed Przełęczą Szopka, gdzie wąwóz kończy się. Malownicze położenie wąwozu między Trzema Koronami a Podskalną Górą daje sporo możliwości wyboru dalszej wędrówki. Po dnie wąwozu spływa Szopczański Potok z krystalicznie czystą wodą, którego szmer uatrakcyjnia spacer. Szopczański Wąwóz znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, co oznacza, że roślinność porastająca wąwóz cechuje duża różnorodność, a także unikalność.
Wąwóz Szopczański — spacer Drogą Pienińską ze Szczawnicy
Jeśli podczas pobytu w Szczawnicy ktoś zechce zobaczyć ten jeden z ładniejszych wąwozów pienińskich, może udać się pieszo lub rowerem Drogą Pienińską aż do Sromowiec i zobaczyć przy okazji Czerwony Klasztor po słowackiej stronie. Po jego zwiedzeniu i powrocie do Sromowiec Niżnych łatwo wejść na właściwy szlak turystyczny i przejść przez Wąwóz Szopczański do Krościenka. Można też w czasie drogi zboczyć i wybrać się Na Trzy Korony. Miejscowość Sromowce Niżne jest początkiem wielu szklaków i przystanią początkową spływu flisackiego. Warto więc uwzględnić ją w swoich planach.
Jakie skarby kryje Wąwóz Szopczański?
Niezwykłe ukształtowanie terenu i otaczających Szopczański Wąwóz skał oraz niezwykła przyroda i znajdujące się w nim jaskinie tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca. Podczas spaceru przez Wąwóz Szopczański mija się skały, które mają swoje nazwy, takie jak: Borówczana Skała z bijącym z niej źródłem tworzącym wodospad, czy Oberwana Skała żółtego koloru. Na uwagę zasługuje też niezwykła przyroda. Porastający wąwóz las wyróżnia się bogactwem gatunków drzew i krzewów. Można zobaczyć tu zarówno sosny zwyczajne, jawor, jak i lipy, jodły, modrzewie, świerki, jarzębiny, różne odmiany wierzb, a nawet porzeczkę alpejską, śliwę tarninę, jałowiec i wiele innych. Skały natomiast porastają rzadkie rośliny jak smagliczka skalna, czy zagrożone wyginięciem: łuskotek wątrobiasty, czy błyskotka brodawkowata oraz inne.
Wąwóz Szopczański — legendy
Przed udaniem się na szlak turystyczny prowadzący przez Szopczański Wąwóz warto posłuchać miejscowych opowieści i legend związanych z tym miejscem. To pozwoli na uruchomienie wyobraźni podczas spaceru i wzbogacenie wycieczki o dodatkowe emocje. Niektóre miejscowe podania dotyczą kryjących się w jaskiniach skarbów. Inne nawiązują do historii i czasów kiedy nasz kraj najeżdżali Tatarzy i Szwedzi. To tam właśnie ponoć urządzano zasadzki na wrogie wojska. Jak głosi legenda, to właśnie w tym wąwozie okoliczni mieszkańcy uratowali polskiego króla Jana Kazimierza przed Szwedami. Wokół wielu otaczających wąwóz skał narosły też legendy mające związek ze szczególnym kształtem samej skały, czy jaskini. Przykładem może być legenda o Rojowej Skale, której kształt przypomina wrota. Mówi się, że szła tamtędy biedna wdowa z dzieckiem, udając się do Krościenka. Kiedy zobaczyła, że skała jest otwarta, postanowiła tam wejść, widząc wewnątrz dużo skarbów. Kiedy jednak wrota zaczęły się zamykać, porzuciła skarby i szybko wróciła do dziecka, zdając sobie sprawę, że to ono jest jej największym skarbem.
Szopczański Wąwóz i płynący przez niego potok to idealne miejsce na rodzinne spacery. Jako że Wąwóz Szopczański prowadzi łagodną ścieżką, można się tam wybrać nawet z dziećmi. Ci, którzy chcieliby to urokliwe miejsce zobaczyć, mogą zarezerwować noclegi w Szczawnicy w naszej willi.
Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc